STRONA W BUDOWIE

Historia MACIEJÓWKI woj.Świętokrzyskie, gm.Miedziana Góra

Historia Kaplicy

Historia,opis i przesłanie Kaplicy p. w. Przemienienia Pańskiego w Kostomłotach

Kaplica Przemienienia Pańskiego usytuowana jest na wschodniej części Góry Janowej na wysokości 274m n.p.m. pomiędzy Kostomłotami Pierwszymi i Drugimi. Kaplicę wzniesiono z inicjatywy wójta wsi Mikołaja Żaka na koszt gromady kostomłockiej w 1812r. (inne źródła stanowią 1816r.), używając czerwonego i białego piaskowca.

Na froncie kaplicy widnieje napis "Za staraniem Mikołaja Żaka a własnym kosztem Gromady Kostomłockiej wystawiona jest ta Kaplica R.P. 1816'od tytułem Przemienienia Pańskiego". Budynek kaplicy jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków. Został wzniesiony jak jednonawowa kaplica zamknięta od strony północnej półkoliście. Od strony wschod,niej znajduje się zachrystia, od zachodniej pomieszczenia na sprzęt, od południa kruchta z wejściem. Nad wejściem do kruchty usytuowany jest drewniany chór na słupach drewnianych.

Ołtarz w Kaplicy Przemienienia Pańskiego zbudowany jest z drewna. Ołtarz architektoniczny, polichromowany i złocony. W polu ołtarza obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem!, obraz ten jest przysłaniany "obrazem ruchomym" Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. Centralną postacią jest Jezus, po lewej Mojżesz, prawej Eliasz, a u dołu w postaci leżącej Jan, Jakub i Piotr. Po bokach skrzyni usytuowane są postumenty, a na nich figury przedstawiające Św. Pawła (z prawej) i Św. Antoniego Padewskiego. W tymponie dekoracja symboliczna przedstawiająca posrebrzaną gołębicę - Ducha Świętego w złotej glorii. Na predeli monogram, Maria, ornamenty oraz napisy złocone.

W czasie rozbiorów, a ściśle rzecz ujmując, w okresie Królestwa Kongresowego wieś została pozbawiona'prawa do kaplicy przez specjalny ukaz carski. W czasach PRL-u kaplica ocalała tylko dzięki czujności mieszkańców. W 1986 kaplica została zdewastowana. Odnowili ją własnym sumptem najbliżsi sąsiedzi kaplicy. Większość prac wykonali Małgorzata i Stanisław Syska. W 2004r. na wniosek ks. dr. Mirosława Cisowskiego została opracowana ekspertyza techniczna dotycząca stanu zachowania kaplicy. Ekspertyza w swoich wnioskach i zaleceniach jednoznacznie wskazała, że należy natychmiast przystąpić no remontu i renowacji zabytku. W związku z tym w 2004r. powstał "Komitet Odbudowy Kaplicy pod wezwaniem Przemienienia Pal1skiego i obiektów z nią związanych". Komitet składał się z 14 osób, później został rozszerzony o następne 8 osób. Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Kaplicy został wybrany Marian Korczyński. Komitet jako motto swojego działania przyjął

Słowa wypowiedziane przez Ks. Biskupa Jana Chrapka "Idź przez życie aby ślady twoich stóp przetrwały" .

o.dr. Szczepan T. Praśkiewicz OCD współuczestnik dzieła odbudowy kaplicy powiedział: '....-I

"Wasi praojcowie znacząc tę ziemię krzyżami, wznosząc tę kaplicę p.w. "Przemienienia Pańskiego" postawili widoczne ślady swojej wiary. I wszyscy którzy włączyli się w to wielkie dzieło odbudowy wypełnili testament praojców ratując te święte miejsca od dewastacji i zapomnienia, uczynili podobnie, pozostawiając trwały ślad wierności ideałom praojców, dali też wyraz swej wierze i woli by na wzór Chrystusa przemieniać swoje życie w chwale Jego Ewangelii."

Pielgrzymie i Turysto!

Odwiedzaj tą kaplicę z godnością i szacunkiem. Wynieś ze sobą przekonanie i 'nasze życzenie. Niech Chrystus żyje, króluje i panuje w Twoim sercu darząc Cię wszelkim błogosławieństwem.

O. dr Szczepan T. Praśkiewicz O.C.D.

Współpraca Marian Korczyński

Ciekawostka w Kaplicy

WYMOWNA CIEKAWOSTKA W KAPLICY W KOSTOMLOTACH

Szczególną ciekawostką kaplicy jest żeliwna tablica (odlew) umieszczona nad kropielnicą z okazji przełomu XIX i XX wieku. Łaciński jej napis głosi: CHRYSTUS ŻYJE - CHRYSTUS KRÓLUJE - CHRYSTUS PANUJE - NA PAMIĄTKĘ WIELKIEGO JUBILEUSZU OBCHuDZONEGO Z OKAZJI KOŃCZĄCEGO SIĘ XIX WIEKU - ZA CZASÓW PAPIEŻA LEONA XIII I BISKUPA[KIELECKIEGO] TOMASZA TEOFILA [KULIŃSKIEGO].

zobacz w galerii

Pamiętamy wszyscy dobrze, jak osiem lat temu, kończąc rok 1999 i wkraczając w rok 2000, przekraczaliśmy nie tylko stulecie, przechodząc z XX w XXI wiek, ale i tysiąclecie dziejów ludzkości od przyjścia Chrystusa, tj. żegnaliśmy drugie, a wkraczaliśmy w Trzecie Tysiąclecie.

Z tej to okazji przełomu tysiącleci podejmowane były różne inicjatywy, Papież Jan Paweł II, nasz rodak, ogłosił Rok Święty Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i prawie we wszystkich kościołach umieszczono "logo" tegoż jubileuszu przełomu tysiącleci, zaprojektowane w Rzymie przez Emanuelę Rocchi i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, a przedstawiające Krzyż Chrystusa na tle kuli ziemskiej. Krzyż ten niejako góruje nad naszym globem, przepasując go. Pięć gołębi symbolizuje 5 kontynentów świata. Ze środka Krzyża promieniuje światło, symbol Chrystusa, prawdziwej światłości świata, na co wskazują również słowa: "Christus heri, hodie, semper", co znaczy:

"Chrystus wczoraj, dziś, zawsze". Splecenie się gołębi ze sobą oznacza ducha jedności d:zieci Bożych i pojednanie między narodami. Krzyż przypomina, że Chrystus umarł dla zbawienia wszystkich ludzi, a trzy linie tworzące obydwa jego ramiona przywołują tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Napis "Jubilaeum A. D. 2000 - Jubileusz Roku 2000" uwiecznia to wydarzenie w pamięci dla potomnych.

Podobnie dla nas potomnych, w kaplicy p.w. Przemienienia Pańskiego w Kostomłotach, został uwieczniony Rok Święty, jaki z racji przełomu wieku XIX i XX ogłosił papież Leon XIII. Po lewej stroni drzwi wejściowych do tejże kaplicy, znajduje się bowiem żelazna tablica, z odlanymi na niej słowami w języku łacińskim: "Christus vivit, Christus regnat, Christus imperat. In memoriam jubilaei magni exeunte saeculo XIX celebrati, papa Leone XIII, episcopo Thoma Theophilo", co oznacza: "Chrystus żyje, Chrystus króluje, Chrystus panuje. Na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu obchodzonego z okazji kończącego się XIX wieku, za czasów papieża Leona XIII i biskupa [kieleckiego] Tomasza Teofila [Kulińskiego]".

Ciekawe, że tablicy takiej nie spotykamy w pobliskich, wiekowych kościołach parafialnych, a znajduje się ona w naszej kostomłodzkiej kaplicy. Nie może nie napawać nas to pewną dumą. Ale przede wszystkim uczy nas to, jak należy dbać o trwały przekaz wydarzeń, jakie przeżywamy za naszego życia, dla pokoleń, które przyjdą po nas. Słusznie mówi się, że "historia vitae magistra est" (historia jest nauczycielką życia). Przypomina nam o tym także wyczucie naszych praojców z kostomłodzkiej ziemi. Starajmy się więc i my w sposób trwały i niezniszczalny przez zrąb czasu przekazywać ważne informacje dla pokoleń, które przyjdą po nas!

O. dr Szczepan T. Praśkiewicz O.C.D.

Współpraca Marian Korczyński

Rekonstrukcja Kaplicy

Prace wykonane przez Komitet:

2004r.-Zrekonstruowano Krzyż (1852r..)

2005r.- Odnowiono ogrodzenie, naprawiono krzyż procesyjny, doprowadzono o energię elektryczną i wykonano instalację elektryczną wewnątrz kaplicy, naprawiono ogrodzenie przy krzyżu (1908r.)

2006r.- Pokryto dach kaplicy wraz z sygnaturką, zawieszono dzwon, dokonano montażu stolarki okiennej i drzwiowej, roboty zienme wokół kaplicy, tynki zewnętrzne, odnowienie ołtarza głównego z rekonstrukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i namalowanie obrazu "Przemienienia", odnowiono figurę Św. Jana Nepomucena (1771r.), wykonano krzyż przydrożny przy wjeździe na Maciejówkę, wykonano figurę Matki Boskiej na szczycie kaplicy.

2007r.- Wykonano docelowe oświetlenie kaplicy wraz z sufitami, orynnowanie dachu i podprzybitki

Dnia 05.08.2007 - Poświęcenie kaplicy przez Ks. Bp. Kazimierza Gurdę

2008r.- Remont i renowacja krzyża przy wjeździe do kaplicy (1908r.), porządkowanie placu, wycięcie starego drzewostanu

2009r.- Odnowienie krzyża "Jezusa ukrzyżowanego", wykonanie kraty ozdobnej w nawie głównej i udostępnienie kaplicy dla zwiedzających

Prace rozbiórkowe i wykonanie nowej więźby dachowej z sygnaturką wykonali P. Grzegorz Pytel i Jan Młodawski (tragicznie zginęli w wypadku samochodowym). Prace remontowo budowlane zost!1ły wykonane przez zakład budowlany Jadwigi i Sławomira Gądka. Odnowienie i renowacja ołtarza głównego, krzyża oraz obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dokonał Grzegorz Wiatr.

Prace przy odnawianiu kaplicy zostały sfinansowane z:

datków parafian, mieszkańców Gminy, przedstawicieli Zakładów Pracy,

dotacji Urzędu Gminy, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora zabytków, Ministerstwa spraw wewnętrznych i Administracji, Funduszu Rozwoju Wsi.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich kaplica odzyskała swoją świetność jako miejsce modlitwy i zabytek polskiej kultury. W swej homilii z okazji odpustu Przemienienia Pańskiego w 2006r.

O.dr Szczepan T. Praśkiewicz O.C.D.

Współpraca Marian Korczyński

Modlitwa

Jezu dla nas przemieniony

Ref. Jezu dla nas przemieniony, Synu Boży, cały w chwale,
Odmień los nasz ku dobremu I nas przemień, Chryste Panie.

l. Wczoraj,dzisiaj i na zawsze Jesteś Święty, miłosierny,
Tylko my się odmieniamy, Czasem wierni.

Ref. ...

2. Byśmy w drodze nie zwątpili, Patrząc na twą mękę,
rany, Ukazujesz nam się w chwale, Przemieniony.

Ref. ...

3. Zbudujemy trzy namioty, Tylko daj nam dni nadziei,
Z Tobą, Jezu, pod obłokiem Zostać chcemy.

Ref. ...

Copyright DUDKNS© 2010